Ліан Моріарті. Truly Madly Guilty

Продовжую збирати колекцію художніх творів, у яких психологічно правдиво розкриваються різні психічні феномени. Останнє надбання – роман Ліан Моріарті (Liane Moriarty) “Truly Madly Guilty” (є тільки російський переклад – «Верные, безумные, виновные»).

Дуже коротко: роман – про наслідки алкоголізму, компульсивного накопичування (hoading), комплексу рятівника і ПТСР у житті людей. І тоді як алкоголізм або компульсивне накопичування – це щось видиме, настільки, що оминути їхній вплив на особистість не можливо, то ПТСР (і це прекрасно продемонстровано у романі) розгортається в людині так непомітно для неї самої, так логічно вписується психікою у побут, що іноді побачити його можна тільки знаючи, на що дивитися. Але водночас роман демонструє і спроможність психіки деяких людей переробити травматичний досвід, прожити його та, спираючись на нього, розтяти гордіїв вузол внутрішніх суперечностей, які неможливо було здолати до того.

Ще дуже сподобалася у романі у романі спроба подивитися на те, як травматичні події можуть бути проінтерпретовані дитиною, і як така інтепретація може призвести до руйнівних для дитячої психіки наслідків.

Особисто мені було дещо важко було читати роман через йог структуру: від теперішнього у минуле і назад – і знову, і знову, і знову. Але ж насправді психологічні феномени саме так і розгортаються: поволі, як шари з цибулини.

Юнг. “Стадії життя”

«Але окрім цього [інтелектуального мислення], існує мислення первісними образами, символами, які є старшими за історичного чоловіка, які є вродженими у нього від найраньших часів, і вони, одвічно живі, переживуть усі покоління і все ще лишатимуться підмурком людської психіки. Найповнішим життям ми зможемо жити лише у разі, якщо перебуватимемо у гармонії із цими символами; мудрість – це повернення до них».

К.Г. Юнг. “Стадії життя” (The Stages of Life)

пс. “історичний чоловік” – то не помилка перекладачки, а цілком усвідомлювано буквальний переклад. Ну цікаво ж, як звучатимуть тексти, як дозволити їм залишатися сексистськими.